از زمان انتشار بوت‎استرپ ۴ به‌صورت قارچ گونه شاهد انتشار نسخه‌هایی با عنوان Bootstrap 4 RTL هستیم.

اما آیا هر پکیجی ارزش استفاده و یا حتی بررسی را دارد؟

حقیقت تلخ آن است که بسیاری از افرادی که اقدام به انتشار نسخه‎ی راست‎چین ساز برای bootstrap نموده‎اند حتی حداقل دانش مربوطه را هم ندارند.

برای مثال ویرایش هسته‎ی فریمورک به‌جای ارائه فایل جداگانه، عدم آشنایی با Flexbox و دست‌کاری‌های سلیقه‌ای مانند اضافه نمودن فونت خاص به فریمورک، اجبار کاربر به استفاده از کلاس‌های اضافه و… جزو مواردی است که نشان از کمبود دانش فنی منتشرکننده پکیج به شمار می‌رود؛ زیرا هرکدام از این موارد به‌تنهایی مانع از استفاده صحیح تمام توسعه‌دهندگان (چه مسلط به زبان‌های راست به چپ و چه غیر آشنا به این زبان‌ها) می‌شود.

نکته‎ی مهم دیگر عدم ارائه نسخه Sass برای Bootstrap 4 RTL است، درحالی‌که که این موضوع حداقل کار لازم در جهت ارائه نسخه پایدار به شما می‌رود.

علاوه بر موارد بالا تلخی ماجرا زمانی بیشتر می‌شود که تقریباً تمام این افراد بااهمیت CDN برای توسعه‌دهندگان دنیا ناآشنا هستند.

بهترین نسخه Bootstrap 4 RTL

در بین نسخه‌های موجود در حال حاضر نسخه ارائه‌شده توسط سید حسام موسوی، صرفاً ازنظر کیفیت فایل خام ارائه‌شده از سایرین بهتر است، بااین‌حال حتی این نسخه هم به مسائل مهمی مانند CDN، انتشار در NPM و… و ارائه نسخه Sass بی‌توجه بوده. برای دریافت از گیت‎هاب اینجا کلیک کنید.