سئو وردپرس به صورت کلی کار پیچیده ای نیست، اما چگونه می توانیم حرفه ای سئو وردپرس را انجام دهیم؟

در این مقاله قصد داریم به مرور زمان آنچه که شما برای یک سئو حرفه ای نیاز دارید را به طور کامل با کمک پلاگین WordPress Seo آموزش دهیم.

این مقاله در حال بروزرسانی است

 

مبانی سئو وردپرس

وردپرس به خودی خود، بیشتر موارد اصلیکه برای بهینه سازی مناسب است را انجام داده و تنها موارد کمی وجود دارد که شما باید در تنظیمات اصلی وردپرس انجام دهید.

آدرس ها

ساختار آدرس ها

اولین کاری که برای سئو وردپرس باید انجام داد، تنظیم ساختار مناسب برای صفحات است.

برای این منظور به “تنظیمات -> پیوندهای یکتا” رفته و گزینه “نام نوشته” را انتخاب کنید.

تغییر ساختار آدرس ها در وردپرس

تغییر ساختار آدرس ها در وردپرس

اگر می خواهید قبل از نام نوشته، نام دسته ی آن هم نمایش داده شود کافیست بر روی گزینه “ساختار دلخواه” کلیک کرده و عبارت /%category%/%postname%/ را در آن بنویسید، البته توجه داشته باشید که اگر قبلا از ساختاری متفاوت به جز حالت “ساده” استفاده می کردید لازم است از طریق htaccess اقدام به تصحیح آدرس های قبلی نمایید.

در صورتی که نمی دانید چگونه باید دستور htaccess مربوطه را بنویسید، کافی است در دیدگاه آدرس سایت را نوشته تا برای شما دستور مربوطه را آماده کنیم.

استفاده از www یا عدم استفاده

تفاوت زیادی بین این دو حالت وجود ندارد، در حالت کلی اگر سایت شما شامل زیر شاخه هایی مانند sub.site.ir میباشد، زیباتر ( و نه بهتر ) است که از حالت با www استفاده کنید و در غیر این صورت از حالت بدون www.

پس از تصمیم گیری در این خصوص به “تنظیمات -> همگانی” رفته و آدرس سایت را ویرایش کنید.

در این گام هم باید با کمک htaccess آدرس های موجود با url دیگر را به مسیر صحیح منتقل کنیم. ( برای مثال: site.ir/sample -> www./site.ir/sample )

اکنون به گوگل سرچ کنسول بروید، و بر روی نام سایت خود کلیک کرده و در بخش تنظیمات بر روی گزینه ی Site Settings کلیک کرده و در بخش Preferred domain حالت مورد مناسب را انتخاب کنید.

( اگر تاکنون سایت خود را به گوگل سرچ کنسول معرفی نکرده اید، ابتدا بر روی گزینه Add a property کلیک کرده و سایت را به گوگل معرفی کنید، سپس آموزش را ادامه دهید. )

گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول

نشانی نوشته ها

در هنگام افزودن نوشته تلاش کنید، از حروف ربط مانند “و”,”تا”,”به” و… استفاده نکنید، نشانی نوشته ها – که در وردپرس “پیوند یکتا” نامیده می شود – با تیتر متفاوت است!

استفاده از HTTPS خوب یا بد؟

گوگل از سال ۲۰۱۴ اعلام کرده که به سایت های دارای HTTPS کمی بیشتر در رتبه بندی های خود توجه خواهد کرد، به همین دلیل استفاده از https را در برنامه کاری خود برای سئو وردپرس قرار دهید.

بهینه سازی تیترها برای سئو

تیتر اصلی سایت شما با برچسب <title> مشخص میشود، این برچسب مهمترین تیتر سایت شما برای دریافت رتبه در نتایج موتورهای جستجو است، در واقع تیتر اولین چیزی است که کاربران هنگام مشاهده سایت شما در نتایج آن را می بینند و انتخاب کلمات مناسب بسیار مناسب است.

توجه داشته باشید که موتورهای جستجو به کلماتی که زودتر در تیتر به کار می روند، امتیاز بیشتری می دهند، برای مثال اگر نوشته ای با تیتر “سئو وردپرس” و نوشته ای دیگر با نام “آموزش سئو وردپرس” ارسال کنید، نوشته ی اول بخت بیشتری در دریافت رتبه دارد.

توصیه هایی برای تیتر نوشته ها

 1. گوگل بین ۶۰ تا ۷۰ کاراکتر اول تیتر را در نتایج نشان می دهد، تلاش کنید که نوشته ی شما تیتری کمتر از این مقدار داشته باشد.
 2. بهتر است در تیتر نوشته به کلمه ی کلیدی اکتفا کرده و یا تیتر را با کلمه ی کلیدی آغاز کنید، البته گاهی اوقات نیز – با توجه به محتوا – می توان توصیفی در خصوص کلمه ی کلیدی به کار برد.
 3. در نتایج گوگل، علاوه بر جایگاه، تیترها در جلب نظر کاربران برای ورود تاثیر دارند، پس تیترهای جذاب انتخاب کنید!
 4. تیترهای خوب، یا احساس را دیگر می کنند یا سوالی را مطرح می کنند و یا وعده ای به افراد می دهند.

بهینه‌سازی توضیحات (Description)

پس از بهینه‌سازی تیترها، نوبت به توضیحات متا (meta description) می‌رسید.

توضیحات متا توسط موتورهای جستجو برای نمایش توضیحات کوتاه در خصوص صفحات استفاده می‌شود، به‌طورمعمول توضیحات متا زمانی ارزش‌دارند که حاوی کلمات کلیدی‌ای باشند که جستجو کننده به دنبال آن‌هاست.

باکمی جستجو می‌توانید پلاگین‌هایی بیابید که به‌صورت خودکار، توضیحات متا را ایجاد می‌کنند، اما محصول حاصل چندان هوشمند نیست، زیرا این پلاگین‌ها پاراگراف اول نوشته را به‌عنوان توضیحات متا به کار می‌برند، توجه داشته باشید که اگر شما meta description را درج نکنید، در حالت عادی موتور جستجو تمام متن شما را پردازش می‌کند و یک یا دو کلمه از کلمات کلیدی را به‌صورت پررنگ نمایش می‌دهد.

در پلاگین WordPress SEO شما می‌توانید برای هر مطلب، دسته و صفحه توضیحات متا درج کنید، در هنگام افزودن توضیحات متا تلاش کنید تا حد امکان ضمن ترغیب کاربر به کلیک خوانایی و رساندن مفهوم نوشته رعایت شود.

بهینه‌سازی تصویر

معمولاً یکی از بخش‌هایی که در سئو وردپرس فراموش می‌شود، بررسی روش مدیریت تصاویر است.

با قرار دادن تگ ALT برای تصاویر و دقت در انتخاب نام فایل‌ها شما می‌توانید به‌راحتی ورودی بسیار زیادی از موتورهای جستجوی گوناگون در خصوص تصاویر به دست آورید.

برای درج تصویر در نوشته مراحل زیر را انجام دهید:

 1. تصویری مناسب با نوشته انتخاب کنید.
 2. نام تصویر را مناسب انتخاب کنید.
 3. در نرم‌افزار فتوشاپ با کمک ابزار Save for web تصویر را بهینه‌سازی کنید.
 4. تصویر را به وردپرس بیفزایید و برای آن توضیحات مناسب قرار دهید.
 5. تصویر را به نوشته اضافه کنید و مطمئن شوید که برای آن تگ ALT تعریف‌شده باشد.

نقشه سایت Sitemap

برای اطلاع دادن به گوگل و سایر موتورهای جستجو لازم هست که سایت‌مپ (Sitemap) فعال باشد، برای این منظور به «سئو -> نقشه‌های XML سایت» رفته و سایت‌مپ وردپرس را فعال کنید.

نقشه سایت یکی از عناصر مهم سئو است.

نقشه سایت یکی از عناصر مهم سئو است.

پس از فعال‌سازی، تنها کار لازم رفتن به برگه «سایت‌مپ کاربر» و فعال‌سازی «نقشه سایت نویسنده/کاربر» است.
ازاین‌پس به‌محض انتشار یک نوشته توسط شما، گوگل، بینگ و… به‌صورت خودکار و به‌سرعت متوجه شده و به سراغ نوشته‌ی جدید شما خواهند آمد.
درصورتی‌که تاکنون Sitemap خود را در گوگل کنسول ایجاد نکرده‌اید، از طریق مسیر Google Console سپس crawl سپس sitemaps آن را ثبت کنید.

بهینه‌سازی قالب

سلسله نشانی (Breadcrumbs)

شما باید سلسله نشانی (Breadcrumbs) را به نوشته‌ها و صفحات سایت خود اضافه کنید، سلسله نشانی درواقع تعداد لینک است که معمولاً بالای عنوان نوشته قرار می‌گیرند و به‌صورت «خانه -> مقالات -> سئو وردپرس» نمایش داده می‌شود و برای دو مورد زیر کاربرد دارد:

 • به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌سادگی در سایت گردش کنند.
 • به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بسیار ساده‌تر ساختار سایت را تشخیص دهند.

سلسله نشانی‌ها باید لینک صفحه‌ی نخست را در خود داشته باشند و همین‌طور برای نوشته‌ها لینک دسته‌ی نوشته‌ها نمایش دهند، اگر نوشته دارای چند دسته باشد، باید تنها یک مورد نمایش داده شود.
برای فعال‌سازی ابتدا به مسیر «سئو -> پیشرفته» بروید و سلسله نشانی را فعال کنید.
حال کافی است در صفحه‌ی single.php و post.php قالب خود دستور زیر را قرار دهید:

if ( function_exists( 'yoast_breadcrumb' ) ) {
	$breadcrumbs = yoast_breadcrumb( "", "" );
}

عناوین

دقت کنید که در هر صفحه تنها یک برچسب [h1] در صفحه وجود داشته باشد.
تنها در صفحه‌ی نخست سایت می‌توانید برچسب [h1] را به نام سایت اختصاص دهید.
مطمئن شوید که در صفحه‌ی نوشته عنوان همان نوشته در برچسب [h1] وجود داشته باشد و در سایر صفحات چیزی به‌غیراز [h1] و [h2] باشد (برای مثال می‌توانید از [h3] استفاده کنید).
در ستون کناری خود از [h2] و [h3] استفاده نکنید.

این مقاله در حال بروزرسانی است