با اهمیت روزافزونی که لاراول به‌عنوان یک فریمورک متن باز مبتنی بر زبان PHP پیدا می‌کند، طبیعتاً بازار آموزش و یادگیری آن نیز داغ و داغ‌تر می‌شود و متناسب با این روند، نیاز به متخصص لاراول در حوزه ساخت و توسعه اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب به زبان PHP نیز بسیار بیشتر از گذشته احساس می‌شود.

انتظار می‌رود که با توجه به آینده شغلی روشن لاراول، تقاضای بازار در عرصه برنامه‌نویسی و کسب‌وکارهای الکترونیکی نسبت به متخصص لاراول و افرادی که در این حوزه از دانش کافی برخوردار هستند، جهش غیرقابل‌انتظاری داشته باشد؛ بنابراین اگر قصد داشته باشید که به یک متخصص لاراول تبدیل شوید طبیعتاً باید با قواعد این مسیر و نیز ویژگی‌هایی که یک متخصص لاراول باید واجد آن‌ها باشد، آشنایی بیشتری پیدا کنید.

اگر هم برای پروژه‌ها و طرح‌هایتان در حوزه کسب‌وکار اینترنتی یا بازاریابی دیجیتال نیازمند همکاری یا استخدام یک متخصص لاراول هستید، بازهم آشنایی با مواردی که گفته شد، خالی از لطف نیست.

متخصص لاراول کیست؟

بسیاری از توسعه‌دهندگان وب باهدف افزایش بازده و محبوبیت وب‌سایت‌هایی که طراحی می‌کنند، به دنبال یادگیری هر چه بیشتر و کسب مهارت و تسلط در این عرصه و تبدیل‌شدن به یک متخصص لاراول هستند. چنانچه شما هم مصمم هستید که علم و هنر لاراول را به‌خوبی فراگرفته و به یک متخصص لاراول تبدیل شوید پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با من همراه باشید. در اینجا ۱+۱۱ ویژگی اساسی را که یک متخصص لاراول باید واجد آن باشد، به ترتیب اهمیت و اولویت نام‌برده و در مورد هر یک از آن‌ها توضیحاتی ارائه می‌کنم.

۱- تسلط بر PHP

لاراول فریمورکی است که ماهیت وجودی آن بر پایه زبان PHP استوار است؛ بنابراین واضح است که پیش از شروع فرایند یادگیری و احراز عنوان متخصص لاراول، باید با PHP آشنایی داشته و از دانش و مهارت خوبی در این زمینه برخوردار باشید. هرچند که لاراول مبتنی بر الگوی MVC است، اما بلوک‌های ساختمان آن بر پایه PHP هستند. ازاین‌رو لازم است که برای مهارت در لاراول در PHP قوی باشید. حتی پیشنهاد ما این است که برای عملکرد و یادگیری بهتر لاراول، غیر از تسلط بر PHP با CSS و جاوا اسکریپت نیز آشنایی داشته باشید.

۲- آشنایی با الگوی MVC

برای اینکه یک متخصص لاراول شوید، باید با الگوی MVC نیز آشنایی کافی داشته باشید. MVC به‌مثابه شالوده‌ای است که لاراول بر آن بناشده است. در این الگو، M نشان‌دهنده‌ی مدلی است که با دیتابیس شما در تعامل بوده و اطلاعات مربوط به اشیاء را با آن ردوبدل می‌نماید. C نماینده‌ی کنترلر است که برای مدیریت درخواست‌های کاربر و انتقال داده‌ها با استفاده از مدل، مورداستفاده قرار می‌گیرد و V نیز نشان‌دهنده‌ی View است که برای رندر صفحات از آن استفاده می‌شود؛ بنابراین بسیار مهم است که مبانی MVC را بدانید تا بتوانید به یک متخصص لاراول تبدیل شوید.

۳- آشنایی با برنامه‌نویسی شیءگرا

ازآنجاکه لاراول معمولاً با برنامه‌نویسی شیءگرا نوشته می‌شود، آشنایی شما به‌عنوان یک متخصص لاراول با مفاهیمِ OOP مانند کلاس‌ها، اشیاء، خصوصیات، متُدها، توابع، وراثت‌ها و غیره امری ضروری است. پس سعی در گسترش هر چه بیشتر بینش و دانشتان در برنامه‌نویسی شیء‌گرا داشته باشید.

۴- آشنایی با کامپوزر

به‌عنوان یک متخصص لاراول لازم است که در مورد کامپوزر نیز اطلاعات کافی داشته باشید. این ابزار راه‌های مناسبی را برای مدیریت اثربخش وراثت در لاراول ارائه می‌نماید.

۵- آشنایی با علائم Eloquent

برای اینکه فرایند ایجاد و توسعه‌ی برنامه‌ای که می‌نویسید، اثربخش‌تر باشد، لازم است که با علائم، جستارها و مدل‌های Eloquent آشنایی کافی داشته باشید. Eloquent برای جستارها از یک مدل در لاراول استفاده می‌کند که این امر سبب تسهیل کل فرایند برنامه‌نویسی می‌شود. Eloquent یک نظم ساده ایجاد می‌کند که به لطف آن هر وقت نیاز داشته باشید، بتوانید بدون صرف زمان زیاد به جستارهای پیچیده دسترسی پیدا کنید.

۶- هنر بازنویسی URL

فن مهم دیگری که برای تبدیل به یک متخصص لاراول باید بدانید، بازنویسی URL است. از طریق این مهارت و ابزارهایی که برای آن طراحی‌شده می‌توانید ساختار بهینه‌ای برای URL وب‌سایتتان در نظر بگیرید که این امر کار موتورهای جستجوگر را در یافتن و آنالیز محتوایتان ساده‌تر می‌کند. زمانی که URL برنامه‌ای را که می‌نویسید یا بازنویسی می‌کنید، می‌توانید ساختار آن را به نحوی طراحی کنید که به‌آسانی به خاطر سپرده شود.

۷- نصب لاراول

وقتی موضوع نصب لاراول مطرح می‌شود، روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. کافی است فقط با یکی از آن‌ها آشنا باشید تا به‌آسانی لاراول را نصب کنید. این می‌تواند نخستین گام عملی و رسمی شما در مسیر تبدیلتان به یک متخصص لاراول باشد. اینستالر لاراول، کامپوزرها یا دانلود کردن از روش‌هایی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها برای نصب لاراول اقدام نمایید.

متخصص لاراول
متخصص لاراول

۸- کار کردن باقابلیت‌های آزمایشی

به‌عنوان یک متخصص لاراول و برای اینکه بتوانید از عهده رفع پیام‌های خطای احتمالی و متنوعی که یک وب‌سایت با آن مواجه می‌شود، برآیید لازم است که امکانات و بخش‌های مختلف لاراول را امتحان کرده و طی ماجراجویی‌های متنوع با آن‌ها کارکنید. بخش‌های آزمایشی در لاراول طراحی بسیار قدرتمند و خوبی داشته و کار کردن با آن‌ها نیز آسان است. حالت مطلوب این است که کدهای برنامه‌نویسی را به شکل درست در خط فرمان درج کنید تا برنامه‌ای که در حال طراحی و توسعه‌اش هستید، عملکرد خوبی داشته باشد.

۹- مراجعه به کتاب‌ها و مطالب آنلاین را فراموش نکنید!

مراجعه به کتاب‌ها و مطالب آنلاینی که دائماً به‌روزرسانی می‌شوند، کاری است که هرگز کهنه نمی‌شود. خوشبختانه در مقطع فعلی، شما می‌توانید به اطلاعات موردنیازتان در خصوص لاراول و به‌طورکلی هر موضوع دیگری در اَشکال و فرمت‌های متنوع دسترسی داشته باشید. بااین‌حال شاید بهتر باشد که ابتدا از سبک یادگیری خودتان شناخت بهتری پیدا کنید. ممکن است یادگیری از طریق خواندن را به یادگیری از طریق تماشا کردن فیلم‌های آموزشی ترجیح دهید. البته که عکس این حالت نیز کاملاً محتمل است؛ بنابراین از محتوای آموزشیِ موجود در قالب و فرمتی استفاده کنید که فرایند ادراک را برایتان آسان‌تر کند.

۱۰- برنامه‌نویسی جامع و گسترده را تمرین کنید.

پس از اخذ دانش کافی و وافی طی مراحلی که گفته شد، گام بعدی در مسیر تبدیل به یک متخصص لاراول این است که برنامه‌نویسی را آغاز کنید. حالا باید هر آنچه را که از دانش و تخصص در چنته دارید، در ایجاد و توسعه برنامه‌ای که می‌نویسید، به کار بگیرید. بسیار مهم است که هم‌زمان با یادگیری مفاهیم لاراول، به‌طور موازی به ایجاد و تست یک پروژه‌ی آزمایشی بپردازید تا بتوانید درک فنی بهتری از این فریمورک وب مبتنی بر PHP داشته باشید. این شکل یادگیری، انسجام گسست ناپذیری را میان دانش نظری و مهارت عملی شما ایجاد می‌کند و به‌نوبه خود، موجب تسهیل و بهبود کیفیت فرایند آموزش لاراول می‌شود. اساساً برای اینکه یک متخصص لاراول باشید، انجام این مهم یک اصل و ضرورت انکار‌ناپذیر است.

۱۱- در یافتن یک راهنما و مشاوره با او تردید نکنید!

در هر مرحله‌ای از آموزش لاراول، اگر احساس کردید که به یک راهنما نیاز دارید، در یافتن و مشاوره با یک متخصص لاراول تردید به دل راه ندهید. اینکه بتوانید از ابتدا تا انتهای مسیر را به‌تنهایی و صرفاً با اتکا بر دانش و توانایی‌های خودتان طی کنید، فوق‌العاده است اما شاید چندان عملی و منطقی نباشد.

به‌هرحال اینکه در جریان کار به‌جاهایی برسید که نیاز به مشاوره احساس کنید، نه‌تنها عجیب نیست بلکه اساساً حکایت از درستی راهی دارد که در حال پیمودن آن هستید. بهره‌مندی از راهنمایی‌های یک متخصص لاراول به دلیل برخورداری از دانش جامع‌تر و تجربه زیاد، می‌تواند در خیلی مواقع برایتان راه گشا باشد. جامعه‌ی بزرگ و پویای برنامه‌نویسانی که در حوزه لاراول فعالیت می‌کنند، می‌تواند یک مکان مناسب برای یافتن یک راهنما و کمک گرفتن از وی در مواقع ضروری باشد.

۱+۱۱- یک یادآوری مجدد!

مواردی که در مورد آن‌ها صحبت شد، تعدادی از مهم‌ترین نکاتی بود که یک متخصص لاراول باید واجد آن‌ها باشد. اگر هم تازه با جهان برنامه‌نویسی یا لاراول آشنا شده‌اید، بازهم برخورداری از ویژگی‌های مذکور، بخش اجتناب‌ناپذیر ماجراست. نکته بسیار مهمی که ذکر دوباره‌اش خالی از لطف نیست، این است که به یاد داشته باشید که صرفاً با دانش نظری در حوزه لاراول ره به‌جایی نخواهید برد. بلکه باید تلاش کنید در کنار افزایش دانش نظری، آنچه را که می‌آموزید در وادی عمل نیز به کار گرفته و پیاده کنید.

چند توصیه‌ی خودمانی‌تر!

اگر قرار است یک متخصص لاراول باشید، علاوه بر آگاهی از «بایدها» و مراحل اصلی کار، بد نیست به جزئیات آموزش نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. در زمینه یادگیری لاراول کارهای ساده‌ای وجود دارند که علی‌رغم ظاهر کم‌اهمیتشان، می‌توانند مسیر حرکت شما را به مقصد یک متخصص لاراول هموارتر کنند.

در ذیل این نکات ساده اما مهم را در قالب چند توصیه خودمانی با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم. البته بعضی از این توصیه‌ها را می‌توان به همه حیطه‌های آموزشی بسط و تعمیم داد. برای اینکه یک متخصص لاراول شوید:

  • سعی کنید چیزهای جدیدی را که قبلاً ایجاد نکرده و یا از آن‌ها استفاده نکرده‌اید، امتحان کنید.
  • اگر زمان اجازه می‌دهد تا می‌توانید کتاب و مقاله‌هایی را که با حوزه موردعلاقه‌تان فصل مشترک دارند، مطالعه کنید.
  • به اعماق لاراول سفر کنید! یعنی به‌جای اینکه صرفاً از قابلیت‌ها و روش‌های آن استفاده کنید، روی چرایی و چگونگی کارکرد آن‌ها نیز متمرکز شوید. به عبارت ساده‌تر، لاراول را فلسفی‌تر یاد بگیرید!
  • با کدهای برنامه‌نویسی دست‌به‌یقه شوید! از گلاویز شدن با آن‌ها نهراسید. مطمئن باشید که در پایان این کشمکش، برنده شما هستید!
  • انفاق علم و کمک به دیگران را از یاد نبرید! به‌جرئت می‌توان ادعا کرد که این راه یکی از بهترین راه‌های یادگیری لاراول است. در حل مسائل دیگران با توجه به دانشی که دارید، مشارکت فعالانه‌ای داشته باشید. مطمئن باشید که خیرِ این کار به خودتان بازمی‌گردد. این‌یک معامله بُرد – بُرد است که صرفاً هم محدود به دانش لاراول نیست. نشر دانش، در هر زمینه‌ای، صاحب آن را نیز منتفع می‌کند.
  • اگر می‌توانید روابطتان را نه‌تنها با متخصصین لاراول بلکه با سایر افرادی که تا حدی وضعیتشان مثل خود شماست نیز گسترش دهید. رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌ها، چت روم‌ها، دانشگاه، محل کار و … همه و همه از اماکنی هستند که ممکن است بتوانید افراد مدنظرتان را در آنجا پیدا کنید.
  • منظم باشید. برنامه‌نویسی نوعی نظمِ هنرمندانه است که بهتر است تفکر و نگاهتان را با آن وفق دهید.
  • برنامه‌نویسی و لاراول را یک سرگرمی مفرح تلقی نموده و با آن دوست شوید. به خود اجازه‌ی آزمون‌وخطا دهید. از خرابکاری‌های احتمالی‌تان هراسی نداشته باشید. درست مثل یک بازی کامپیوتری، هیچ ایرادی ندارد اگر اینجا نیز هرازگاهی Game Over شوید و راهکارهای جدید را امتحان کنید.
  • بهتر است مسیر یادگیری و هدف تبدیل‌شدن به یک متخصص لاراول را به اهداف کوچک‌تر بشکنید و به قول گیمرها، برای خودتان Check Point تعریف کنید! در این صورت، آهستگی و پیوستگی عملکردتان تضمین‌شده و می‌توانید به نیل هدف نهایی که همان تبدیل‌شدن به یک متخصص لاراول است، بیشتر امیدوار باشید.
  • تعادل را فراموش نکنید. اگر وارد وادی لاراول و به‌طورکلی برنامه‌نویسی شده‌اید، فقط یک حالت وجود دارد و آن‌هم این است که عاشق این مسیر هستید! قطعاً در جریانید که چنین عشقی علی‌رغم همه دلبری‌ها و جذابیت‌هایش، بدون آنکه متوجه شوید، می‌تواند تمام‌وقتتان را به تاراج ببرد! پس برای اینکه یک متخصص لاراول شوید لازم نیست اهداف و سرگرمی‌های دیگر زندگی‌تان را از یاد ببرید. همواره در حفظ تعادل بکوشید.