سلام!
چون اولین مطلبی هست که اینجا منتشر میشه سلام باید کنم!
این که چی بنویسی که هم مفید باشه هم دوست‎داشتنی سخته ولی حرفی که از دل بیاد به دل می‎نشیند.

همه‌کسانی که در گرایش‎های مختلف کامپیوتر درس خواندن باید کلمه‎ای به نام مسابقه Acm رو شنیده باشند، اگر همه نگیم اکثراً این‌طور هست.

این‌که ACM چی هست اول‌ازهمه یک غلط رایج هست! درواقع ACM مخفف کلمه the Association for Computing Machinery یا به فارسی انجمن ماشین‌های محاسب که درواقع یک موسسه علمی و آموزشی بین‎المللی است.

این انجمن یا موسسه هرساله مسابقات برنامه‎نویسی دانشجویی رو در سرتاسر جهان با حمایت شرکت‎های بزرگی مانند IBM مدیریت می‎کند؛ درنهایت برترین تیم‎های جهان در یک مسابقه پایانی با یکدیگر رقابت می‎کنند.

مدیریت این مسابقات به‌صورت منطقه‎ای هست و درمجموع نه منطقه داریم که هر یک شامل کشورهایی مشخص هستند. ایران در منطقه غرب آسیا قرار دارد و هرساله مسابقه‎ای تحت عنوان مسابقه‌ی منطقه‌ای برنامه‌نویسی دانشجویی ای‌سی‌ام، سایت تهران در دانشگاه شریف (به‌جز یک دوره در دانشگاه تهران) و اواخر پاییز و یا اوایل زمستان برگزار می‎گردد.

روش برگزاری ACM

اساس این مسابقه بر مهارت‎های کد نویسی به زبان‎های جاوا، سی و سی پلاس پلاس و پایتون، همکاری تیمی و هنر حل مسئله است. این مسابقات به‌صورت تیم‌های سه‌نفره انجام می‎شود ولی در مواردی خاص مسابقات تک‌نفره آن نیز به‌صورت مستقل برگزار می‎گردد.

سؤالات این مسابقات به‌صورت انگلیسی طراحی می‎شوند و عموماً به‌صورت مشکلی در دنیای واقعی بیان می‎گردند. شرکت‎کنندگان باید با توجه به شرح مسئله و داده‎های نمونه شامل ورودی و خروجی درست مسئله، برنامه‎ای نوشته و برای داوران ارسال کنند. داوران با دریافت هر کد برنامه آن را اجرا و با داده‎های از قبل آماده‌شده به‌جز آن‎هایی که در اختیار شرکت‎کنندگان است محک می‎زنند.

برنامه شرکت‎کنندگان باید عیناً به ازای هر ورودی، خروجی موردنظر را چاپ کند در غیر این صورت برنامه آن‌ها رد خواهد شد. این مسابقات به‌طورمعمول به‌صورت پنج‌ساعته برگزار می‎شود و معیار برتری هر تیم نسبت به سایر تیم‎ها تعداد سؤال حل‌شده آن‌ها در پایان مسابقه است.

در مورد تیم‎هایی با تعداد سؤال برابر مجموع زمان مورداستفاده برای حل سؤالات معیار قرار می‎گیرد و زمان کمتر دارای رتبه بهتری خواهد بود. در این مسابقات هر تلاش اشتباه در حل سؤالات با جریمه زمانی داوران همراه خواهد بود و زمانی به‌طورمعمول ۲۰ دقیقه به مجموع زمان آن تیم اضافه خواهد شد.

شما در مسابقه برای هر سؤال یک بادکنک! بارنگی خاص دریافت خواهید کرد و از بادکنک به‌عنوان نماد اصلی این مسابقات می‎توان یادکرد.یکی دیگر از رسم‌های مرسوم در این مسابقات ترکاندن بادکنک در پایان مسابقه می‌توان نام برد.

این توضیحاتی اجمالی در مورد کلیات این مسابقه بود.
اما در این مسابقات چرا و به چه قیمتی شرکت کنیم؟ در آینده خواهیم گفت…